Filozofia to kopalnia wiedzy, inspiracji, mądrości po prostu. Filozofia to różnorodność i mocne pytania o to, co naprawdę ważne, podstawowe, kluczowe. To także praktyka poznawania, rozumienia, przyjmowania różnych perspektyw – praktyka intelektualnej elastyczności i sprawności.
A co gdyby zaprząc ją jako metodę i narzędzie do pracy rozwojowej?
to:
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Filozofia to wiedza korzenna, która jest bogatym źródłem różnorodnych inspiracji. To, co dziś jest odkrywane i opisywane na gruncie psychologii czy socjologii, wiele lat temu – w większości przypadków i często w innej formie – opisał już jakiś filozof. Poznanie tych korzeni uświadamia głębię i poszerza kontekst, często też daje nieco inne spojrzenie na dane zagadnienie niż to, które w danym momencie jest najbardziej popularne. Inspiracje mogą dotyczyć własnego życia, w osobistym i zawodowym wymiarze, ale też pomysłów jak pracować z innymi ludźmi.
Filozoficzne koncepcje to także szansa na szukanie odpowiedniego języka dla myśli, odczuć, wrażeń i przeżyć. Języka, który pomaga porządkować treści i daje szansę przekazywania ich innym w zrozumiały i produktywny sposób. Od filozofa można zaczerpnąć złotą myśl, słowo, hasło, które jak czar albo mantra towarzyszy na co dzień. Można też skorzystać z logiki uzasadniania, by klarownie i pięknie prezentować swoje stanowisko lub też produkty i usługi.
jako narzędzie do wspierania procesów rozwojowych dla trenerek/trenerów, coachów, liderek/liderów to:
- Poznanie i rozumienie podstawowych paradygmatów;
- Dotarcie do fundamentalnych założeń, które są podstawą poglądów i przekonań;
- Sposoby na przeformułowanie niesłużących myśli;
- Umiejętność konfrontowania z „oczywistymi” prawdami;
- Dotykanie czułych, a kluczowych kwestii, jak sens życia i wartości;
- Stawianie mocnych pytań;
- Nowe przestrzenie intelektualnych poszukiwań, inspiracje, podpowiedzi, tropy.
łączy kilka metod:
- seminarium, bo w jego ramach przekazywana jest konkretna wiedza;
- warsztat, bo aktywnie pracujemy, dzieląc się swoją perspektywą: doświadczeniami, wiedzą i przemyśleniami;
- konwersatorium, bo kluczowa jest wymiana w ramach sytuacji edukacyjnej, a dialog to jedna z najstarszych, filozoficznych metod uczenia się;
Kiedy się widzimy?
Już 20 lipca zapraszamy na pierwsze seminarium filozoficzne: Empatia! Czyli o co tyle hałasu.
Jak to w końcu jest z tą empatią? Jest dobra czy zła? Potrzebna czy niepotrzebna? Rozwojowa czy szkodliwa? Fali zainteresowania i popularności, na której niewątpliwie jest teraz empatia towarzyszy fala krytyki. Ponieważ większość z nas uznaje empatię za ważny aspekt codziennego życia i narzędzie pracy trenerskiej, coachingowej i liderskiej. Zapraszamy na spotkanie, by razem zastanowić się nad tymi kwestiami.
W pierwszej części zaproponujemy Wam teoretyczne spojrzenie na empatię. Sięgniemy po filozoficzne inspiracje w taki sposób, by zaczerpnąć z nich dla praktyki. Może to całe zamieszanie wynika z nieścisłości terminologicznych? Wątpliwości, pomysły, obawy i nadzieje zaprzęgniemy też do aktywnej pracy warsztatowej. W końcu myśli i działania okraszone uczuciami to mieszanka doskonałaJ To proste – przyjdźcie, jeśli chcecie się „dozbroić” w argumenty przeciwko krytyce empatii.
W drugiej części zaprosimy Was do swobodnej dyskusji i poprosimy o informacje, inspiracje i uwagi odnośnie planowanego przez nas cyklu seminaryjno-warsztatowego.
Jowita Radzińska – filozofka, etyczka, trenerka. W pracy warsztatowej wspiera indywidualne osoby, grupy i zespoły w rozwijaniu tzw. umiejętności miękkich: komunikacja, praca na mocnych stronach, integracja osobista i interpersonalna, budowanie zespołu. Jest teoretyczką i praktyczką – wierzy w synergię tych dwóch obszarów. Naukowo bada ideę solidarności, starając się zrozumieć, co wpływa na skuteczność i satysfakcję z działania razem dla artykulacji ważnych wartości lub realizacji wspólnych interesów. Z przyjemnością odkrywa, jak poznanie motywacji, mechanizmów, potrzeb i dążeń we współdziałaniu przekłada się na pracę trenerską. W filozofii odnajduje inspiracje wzbogacające życie osobiste i warsztat trenersko-coachingowy. I tym chce się dzielić w ramach fiLove.